Çocukluk merakı mesleği oldu: Gerçeğinden farksız

Sivas’ta yaşayan Yunus İlter, internetten fotoğraflarını indirdiği araçların 1/14 ölçekteki oyuncaklarını yapıyor. Gerçeğinden ayırt etmesi oldukça zor olan oyuncaklardan birinin yapımı yaklaşık bir ay sürüyor.

Sivas kent merkezi Huzur Mahallesi’nde yaşayan Yunus İlter, çocuk yaşında oyuncak arabalara merak sardı. İlter, ailesi kendisine oyuncak alamayınca ilk oyuncağını kendi el becerisiyle 8 yaşında yapmayı başardı.Gün geçtikçe oyuncaklara daha da ilgisi artan İlter, yaşının ilerlemesine rağmen oyuncak merakından vazgeçemedi. İlter, evinin garajını atölyeye çevirerek oyuncak araçlar yapmaya başladı. İnternetten indirdiği araçların fotoğraflarını inceleyen İlter, 1/14 ölçeğinde ahşaptan TIR, kepçe ve kamyon gibi araçların birebir oyuncağını yapıyor. Yapımı yaklaşık 1 ay süren oyuncaklar görenleri oldukça şaşırtıyor.Eğitici çocuk oyuncakları yapan birinin yanında çalışan İlter, evinin garajında boş vakitlerinde oyuncakları nasıl yaptığı şöyle anlattı:
”İnternetten resimlerini indiriyorum önden, yandan görünüşü o şekilde çıktısını alıyorum ona göre ölçülendirip tek tek aşama aşama her şeyini yapıyorum. Olmadığı zaman yeniden yapıyorum olana kadar yapmaya çalışıyorum.”İlter, farklı ağaçları kullanarak yaptığı oyuncakları görenlerin onun yaptığına inanmadığını ifade ederek “1/14 ölçekte yapıyorum genelde birebir aynısı oluyor zaten. Elimden geldiğince tüm detaylarını yapmaya çalışıyorum yani bire bir benzetmeye çalışıyorum. Yaklaşık bir ayı buluyor” diye konuştu.Çocukluğunda oyuncaklarını kendinin yaptığını ve el becerisinin buradan geldiğini düşünen İlter,  görenlerin oyuncakları metal sandığını ahşap olduğuna kimseyi inandıramadığını söyledi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir