DSÖ corona virüs varyantlarına yeni isimler arıyor

DSÖ corona virüs varyantlarına yeni isimler arıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilim insanları, genellikle ilk tespit edildikleri yerlerin adıyla anılan corona virüs varyantları için yeni isimler geliştirmeye çalıştıklarını açıkladı. Uzmanlar, ülkeleri veya yerleri “damgalamaktan” kaçınmak için Covid-19’un yeni varyantlarının ilk tanımlandıkları yer ile ifade edilmemeleri gerektiğini söylerken örnek olarak B.1.1.7 varyantının, Birleşik Krallık’ta yaygın olarak “Kent varyantı” olarak anıldığını ancak dünyanın geri kalanında “İngiltere varyantı” olarak bilindiğini belirtti. DSÖ, yeni isimler geliştirmenin virüsler üzerine çalışan ve genom dizilimi yapan ülkelerin damgalanma korkusu olmadan yeni varyantlar keşfetmeleri için önemini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları, Covid-19 varyantlarının ortaya çıktığı bölgeyi kötü yönde ‘damgaladığını’ belirterek ülkelerin mutasyon ile beraber anılmaması gerektiğini söyledi. ,

Independent’ın haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilim insanlarının Covid varyantlarının ilk tespit edilen yerlerin adıyla anılmasının yerine yeni isimler geliştirdikleri açıklandı.

B.1.1.7 varyantı örneği verilen haberde bu varyanta Birleşik Krallık’ta yaygın olarak “Kent varyantı” denildiği ancak dünyanın geri kalanında “İngiltere varyantı” olarak anıldığı belirtildi.

YENİ VARYANTLAR KEŞFEDENLER İSİM SEBEBİYLE AÇIKLAMAYABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü ise yaptığı açıklamada yeni isimler geliştirmenin virüs sürveyansı ve genom dizilimi yapan ülkelerin damgalanma korkusu olmadan yeni varyantlar keşfetmeleri için önemini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Covid-19 teknik sorumlusu Dr. Maria Van Kerkhove, örgütün virüs varyantları için yeni isimler bulmaya çalıştığını söyledi.

Basın brifingine verdiği demeçte Van Kerkhove, “İnsanların ‘X ülke varyantı’ veya ‘Y ülke varyantı’ olarak adlandırdıklarını görmeye devam ediyoruz ve dünya çapında büyük bir bilim insanı grubuyla bir isimlendirme geliştirmek için çok çalışıyoruz,” dedi.
‘WUHAN VİRÜSÜ YERİNE COVİD-19 ADI VERDİK’

Dr. Maria Van Kerkhove, “İsimlendirmeyi çok yakında duyurabileceğimizi umuyoruz, çünkü kullanılan isimlerin herhangi birinin bir kişiyi, adını veya konumu yanlışlıkla damgalamadığından emin olmalıyız ve bu yüzden hala üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullanırken, “Ancak ülkelerin ve bilim insanlarının “Güney Afrika varyantı “dememelerini umuyoruz” şeklinde konuştu.

Virüsler ile ülkeler arasında herhangi bir damgalama olmaması gerektiğinin altı çizilen haberde, Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün ilk tespit edildiği günlerde virüse ‘Wuhan virüsü’ demek yerine ‘Covid-19’ adını verdiğinin altını çizdi.

DSÖ genel direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus geçen yıl Şubat ayında Covid-19’un resmi adını açıklarken, “Virüse bir isim vermek yanlış veya damgalayıcı olabilecek diğer isimlerin kullanılmasını önlemek için önemlidir” ifadelerini kullanmıştı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir