Felç hastalarında belirtiler, inmeden 10 yıl önce ortaya çıkıyor

Felç hastalarında belirtiler, inmeden 10 yıl önce ortaya çıkıyor

Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, felç (inme) belirtileri, inmeden 10 yıl öncesinde görülüyor. Bilişsel ve zihinsel gerileme şeklinde görülen bu erken uyarı sinyallerini anlayabilmek ise büyük önem taşıyor. 1988 ile 2016 yılları arasında gözlemlenen ve yaklaşık 15 bin katılımcı üzerinde yapılan çalışma, Türkiye’de her 250 bin kişiyi etkileyen felç hastalığının önlenmesi için dönüm noktası olma niteliğini taşıyor.

Hollanda’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, insanlar felç geçirmede, on yıl öncesine kadar bir dizi belirti gösteriyor.  Bu belirtiler arasında hızlı bir zihinsel ve bilişsel gerileme yer alıyor, yan, hesap yapma ve yemek pişirme gibi günlük işlerini yerine getirme becerilerinde azalma yaşıyorlar.
Bilim insanları, bu erken sinyallerin tespit edilmesinin hastaları felç riskinden koyabileceğini açıkladı.
Rotterdam’daki Erasmus MC Üniversitesi’nden araştırmacılar, 28 yıl boyunca gözlemlenen  14 bim 712 kişinin verilerini inceledi. Her biri, çalışmanın başlangıcında ve birkaç yılda bir bir dizi zihinsel ve fiziksel test ile adli görüşmeye tabi tutuldu.
Bu, hafıza testleri, sözel akıcılık, yemek pişirme, temizlik ve mali durumlarını yönetme yeteneklerinin bir değerlendirmesini içeriyordu. Çalışma süresi boyunca, bin 662 katılımcı ortalama 80 yaşında ilk kez felç geçirdi.
Sonuçlarda, felç geçirenler ile geçirmeyen arasında 10 yıl öncesine ilişkin büyük farklar olduğu görüldü. Temel ve ileri düzey günlük görevleri yerine getirme becerilerindeki farklılıklar, felçten iki ile üç yıl önce ortaya çıktı.
Bununla birlikte, kadınların, daha az akademik niteliklere sahip kişilerin ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili bir gene sahip olanların yüksek felç riski altında olduğu açıklandı.
Çalışmanın yazarlarından Alis Heshmatollah, “Bulgularımız, gelecekteki felç hastalarının akut olaydan 10 yıl öncesine kontrollerden sapmaya başladığını gösterdi, bu da bilişsel ve fonksiyonel gerileme yaşayan bireylerin daha yüksek inme riski altında olduğunu ve olası felç adayları olduğunu gösteriyor” dedi.
Diğer taraftan, Dr Heshmatullah, bulguların beyinde yıllar öncesinden zararlı fiziksel değişikliklerin meydana geldiğini gösterdiğini söyledi:
“Felç  öncesi biliş ve günlük işlevsellikteki hızlanan düşüş, gelecekte felç geçirecek bireylerin, akut olaydan yıllar önce, serebral küçük damar hastalığı, nörodejenerasyon ve iltihaplanma gibi intraserebral hasar birikmesinden muzdarip olduğunu gösteriyor.”
Öte yandan, her yıl Türkiye’de 250 binin üzerinde kişi felç geçiyor ve toplam 2 milyonun üzerinde inme hastası bulunuyor. Önlem alınmadığı takdirde kişide hayati risk ve kalıcı sakatlıklara yol açan felç, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve düzenli sağlık kontrolleri ile önlenebiliyor.
Beynin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana geliyor ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlıyor.Ardından inmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluşuyor..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir