Kanye West’in sahnede giydiği spor ayakkabı 1 milyon dolara açık artırmaya çıkarıldı

Kanye West’in sahnede giydiği spor ayakkabı 1 milyon dolara açık artırmaya çıkarıldı

Kanye West’in dört ödül kazandığı 2008 Grammy Ödülleri, annesini kaybettikten hemen sonra sergilediği duygusal sahne performansıyla hafızalara kazınmıştı. Ünlü rap şarkıcısının o sahne performansında giydiği kendi tasarımı olan ayakkabı, 1 milyon dolar değer biçilerek açık artırmaya çıkarıldı.

Kanye West’in hayranları, şarkıcının meşhur spor ayakkabılarından birini fahiş fiyat ödeyerek alma şansına sahip.
Sotheby’s müzayede evi, 43 yaşındaki rap şarkıcısının 2008 Grammy Ödülleri töreninde sahnede giyerek iki şarkılık performans sergilediği Air Yeezy marka sneaker’larını satışa çıkardı.
EN PAHALI SNEAKER OLABİLİR
Sotheby’s’ta daha önce de sneaker ayakkabı satışa çıkarılmıştı ama West’in ayakkabısı, biçilen 1 milyon dolarlık değeriyle ve verilecek tekliflere bağlı olarak bugüne kadar satılan en pahalı sneaker olabilir.
46 numara ayakkabı, West’in giydiği dönemde sneaker ayakkabı meraklılarını çılgına çevirmişti.
West’in Nike tasarımcısı Mark Smith ile birlikte tasarladığı siyah deri ayakkabının üst kısmında bandı ve parlak pembe renkli “Y” şeklinde madalyonu bulunuyor.
AYAKKABI, DUYGUSAL PERFORMANSLA ÖZDEŞLEŞTİRİLDİ
Ayakkabı, sadece bir spor ayakkabı tasarımcısının hayali değil, aynı zamanda West’in karmaşık müzik mirasının da bir parçası olma özelliği taşıyor. West’in Grammy performansı, annesi Donda West’in ölümünden kısa bir süre sonra gerçeklemişti ve duygu yüklü olan ünlü şarkıcı tüm zamanların en unutulmaz canlı performanslarından birine imza atmıştı.
West, geceden Graduation albümüyle kazandığı En İyi Rap Albümü ödülüyle birlikte toplam dört ödül alarak ayrılmıştı.
Bu ayakkabı, daha sonra onu bir milyarder haline getirecek olan Yeezy imparatorluğu çatısı altında spor ayakkabı endüstrisine giriş yapmasına da vesile oldu.
Sürpriz tasarımıyle ses getiren West, 2015’te Yeezy markasını kurarak, bu ismin altında hem spor ayakkabı hem de giysi tasarımları hazırladı.
Şarkıcının markası Yeezy’nin Gap ile ortak çalışması bu yaz mağazalarda satışa çıkacak ve Bloomberg’e göre markanın değeri 970 milyon dolar değerinde olabilir. Grammy ödüllü isim, geçen yıl Yeezy Gap etiketi altında tasarım ve satış yapmak için 10 yıllık anlaşma imzaladı. West hala şirket içinde tam bir mülkiyete ve yaratıcı güce sahip.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir