Meghan Markle ve Prens Harry’ye özel jet eleştirisi

“Yoksulluğu bitirmek”, “gezegeni korumak” ve “eşitliği sağlamak” misyonlarıyle düzenlenen Global Citizen etkinliğine katılan Meghan Markle ve Prens Harry, eve dönüş için özel jet kullanınca ikiyüzlülük eleştirilerine maruz kaldı.

Meghan Markle ve Prens Harry, katıldıkları Global Citizen etkinliğinin ardından tartışmanın odağında kaldı.
40 yaşındaki Meghan Markle ile 37 yaşındaki Prens Harry, geçen hafta sonu New York’ta yapılan ve hem aşının yoksul ülkelere ulaştırılmasına hem de iklim değişikliğine dikkat çekmeyi amaçlayan Global Citizen etkinliği sonrası özel jet kullandıkları için ikiyüzlülükle suçlandı.Central park’ta yapılan ve dünyaca ünlü yıldızların arka arkaya konserler verdiği farkındalık etkinliğinde sahneye çıkarak konuşma yapan kraliyet çifti, Santa Barbara’daki evlerine dönmek için özel jet kullandı.Havaalanında, uçağa binmeden önce kendilerini yolcu etmeye gelen çalışma arkadaşlarıyla vedalaşırken ünlü çiftin çok mutlu olduğu görülse de sosyal medya bu görüntüden memnun olmadı.Görüntüler üzerine Twitter’da çiftin özel jet kullanımını eleştiren yorumlar yapıldı. Bir kullanıcı, “Harry ve Meghan bunu yine yapıyorlar. İklim değişikliği etkinliğinden özel jetle ayrılıyorlar” diyerek çifti eleştirdi.Bir başkası, “Özle jet kullanmak karbon ayak izini azaltmayı sağlamaz, kendi önerilerinize kendiniz uyun” derken, çifti “ikiyüzlü” olarak nitelendiren pek çok yorum yapıldı.‘Eşitlik festivali’ olarak nitelendirilen Global Citizen etkinliğinde sahneye çıkan Meghan ve Harry çifti, aşıda eşitliğe vurgu yaparak G7 ve AB ülkelerini 1 milyar Covid-19 aşısını ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırma çağrısında bulunmuştu.Etkinlik, “yoksulluğu bitirmek”, “gezegeni korumak” ve “eşitliği sağlamak” şeklinde üç amaçla düzenlenmişti. Dolayısıyla Sussex çiftinin özel jet kullanımı etkinliğin “gezegeni korumak” misyonuna ters düşmesi nedeniyle eleştiri konusu oldu.Çevre raporuna göre, özel jetler, ticari uçaklara göre 10 kat daha fazla karbon salınımı yapıyor ve trenden 50 kat daha fazla çevre kirliliği yaratıyor.DAHA ÖNCE DE ELEŞTİRİLDİLER
Çift, daha önce de özel jet kullanımları nedeniyle eleştirilmişti. 2019 yılında katıldığı bir çevre etkinliği sonrası, “Dünyamızda yaklaşık 7,7 milyar kişi yaşıyor. Her bir seçim, her bir karbon ayak izi, her bir eylem fark yaratır” şeklinde sosyal medya paylaşımı yapan Prens Harry özel jet kullanması nedeniyle eleştirilince kendini şu sözlerle savunmuştu:
“Hayatımın yüzde 99’unda ticari uçakla seyahat ettim. Bazen, ailemin güvende olmasını sağlamak için böyle bir fırsat olması gerekir.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir